Hotel Wyspiański ***

Kraków, ul. Westerplatte 15

Hotel Wyspiański to 3-gwiazdkowy, w pełni zmodernizowany i komfortowy obiekt, oferujący zakwaterowanie w przystępnych cenach. Hotel położony jest w samym centrum Krakowa, mniej niż pięćset metrów od krakowskiego Rynku Głównego, historycznego i kulturalnego serca miasta. W pobliżu usytuowane są najważniejsze zabytki i atrakcje Starego miasta i Kazimierza. Hotel Wyspiański jest łatwo dostępny dla gości podróżujących zarówno samochodem i autobusem (duży parking w centrum Krakowa), jak i pociągiem czy autobusem (niewielka odległość od Dworca PKP i PKS). Niezależnie, czy jesteś w Krakowie w celach turystycznych czy biznesowych, hotel Wyspiański oferuje profesjonalne i przyjazne usługi.



Bazylika Mariacka

Kraków, pl. Mariacki 5

Pierwsze wzmianki o kościele Mariackim pochodzą z 1222 roku. Był to kościół romański, przy którym założono parafię dla tworzącej się społeczności miasta. Świątynia uległa zniszczeniu w trakcie najazdów tatarskich. Drugi kościół powstawał etapami przez kilka następnych stuleci, począwszy od roku 1288. Ostateczny kształt zyskał pod koniec XIV wieku: to ceglana, trójnawowa bazylika gotycka, w tzw. typie krakowskim, z charakterystycznym wydłużonym i wielobocznie zamkniętym prezbiterium. W XV wieku dobudowano sześć kaplic, ufundowanych przez rodziny bogatych mieszczan oraz dwie kruchty. Nadbudowano też ośmioboczną kondygnację wieży wyższej – hejnałowej oraz zwieńczono ją późnogotyckim hełmem. W roku 1666 dodano mu złoconą koronę. Hełm niższej wieży pochodzi z końca XVI wieku. Najcenniejszym zabytkiem kościoła Mariackiego jest ołtarz główny, najwybitniejsze i najlepiej zachowane dzieło późnogotyckiej rzeźby w tej części Europy. Miejscy rajcy zamówili okazały i godny stołecznego miasta ołtarz u norymberskiego rzeźbiarza Wita Stwosza. Mistrz sprowadził się do Krakowa, a za swoją pracę otrzymał wynagrodzenie prawie równe rocznemu budżetowi miasta. Ołtarz powstawał w latach 1477–1489.


Pałac Wielopolskich

Kraków, pl. Wszystkich Świętych 3/4

Pałac Wielopolskich powstał w pierwszej połowie XVI wieku jako renesansowa rezydencja hetmana Jana Tarnowskiego. Z tamtej budowli zachowały się okna o charakterystycznych podziałach i kamiennych obramieniach oraz attyka. Kolejną przebudowę przeprowadzili w połowie XVII wieku Wielopolscy, nowi właściciele pałacu. Z tamtego okresu pochodzą m.in. reprezentacyjna sień i schody na piętro oraz portale i sklepienia. Pałac należał do Wielopolskich aż do wielkiego pożaru miasta w roku 1850. Po prowizorycznym remoncie wypalonych wnętrz mieściły się tu m.in. elegancka kawiarnia i sala balowa.
W roku 1864 pałac kupiony został przez gminę na siedzibę magistratu. Na drugim piętrze, w miejscu sali balowej, powstała wówczas reprezentacyjna sala posiedzeń. U progu XX stulecia, w związku ze znacznym powiększeniem obszaru miasta w ramach idei Wielkiego Krakowa, przeprowadzono gruntowną przebudowę magistratu. Powstały wówczas nowe skrzydła gmachu od strony ulicy Poselskiej, reprezentacyjne wnętrza ozdobiono dekoracją w stylu historyzmu, wiedeńskiej secesji oraz motywami sztuki ludowej. W roku 1926 salę obrad strawił pożar, szybko ją jednak odrestaurowano, wzbogacając elementami stylu art déco.


Strzelnica

Kraków, ul. Królowej Jadwigi 220

Strzelnica na woli Justowskiej powstała w latach 1886-87, jako zaplecze garnizonu Twierdzy Kraków, wykorzystywanym początkowo przez wojska austriackie, a w późniejszych latach przez członków Związku Strzeleckiego i legionistów Józefa Piłsudskiego. W okresie międzywojennym, a dalej do początku lat 90-tych XX wieku strzelnica należała do garnizonu krakowskiego. Obecnie we wnętrzu Strzelnicy znajduje się restauracja oraz Muzeum Historii Fotografii.